2022 School on Conventional and High-Energy Spectroscopies for Inorganic, Organic and Biomolecular Surfaces and Interfaces

2022 CHESS

09:00 - 10:30 CET LIVE SESSION

CHAIRPERSON: Alessandro Minguzzi


09:00 - 09:30 CET
OPENING CEREMONY

Laura Prati - Head fo the Chemistry Department, Università degli Studi di Milano
Massimo Innocenti - Università degli Studi di Firenze
Nicola Cioffi - Università degli Studi di Bari
Laura Borgese - Università degli Studi di Brescia
Roberto Felici - CNR-SPIN


09:30 - 10:00 CET
An unitary preliminary vision of the processes underlying surface characterization tools, PART 1

Gaetano Granozzi, Università degli Studi di Padova


10:00 - 10:30 CET
An unitary preliminary vision of the processes underlying surface characterization tools, PART 2

Gaetano Granozzi, Università degli Studi di Padova

11:00 - 12:30 CET LIVE SESSION

CHAIRPERSONS: Gaetano Granozzi and Nicola Cioffi


11:00 - 11:30 CET
ATR-IR Spectroscopy

Emilia Bramanti, CNR Pisa


11:30 - 12:00 CET
Fundamentals and applications of waveguide-based IR spectroscopy and Sensing

Boris Mizaikoff, University of Ulm (DE)


12:00 - 12:30 CET
Raman Spectroscopy

Giulietta Smulevich, Università degli Studi di Firenze

14:00 - 16:00 CET LIVE SESSION

CHAIRPERSONS: Emilia Bramanti and Marzia Fantauzzi


14:00 - 14:30 CET
Measurement of the surface potential

Gerardo Palazzo, Università degli Studi di Bari


14:30 - 15:00 CET
SIMS (Secondary-ion mass spectrometry)

Michele Perego, CNR-IMM Agrate


15:00 - 15:30 CET
Ellipsometry

Maddalena Patrini, Università degli Studi di Pavia


15:30 - 16:00 CET
SPR (Surface plasmon resonance) Spectroscopy

Giuseppe Spoto, Università di Catania

09:00 - 10:30 CET LIVE SESSION

CHAIRPERSONS: Nicola Cioffi and Alessandro Minguzzi


09:00 - 09:30 CET
An overview of Scanning Probe Microscopies

Christine Kranz, University of Ulm (DE)


09:30 - 10:00 CET
Electrochemical imaging of surfaces

Patrick Unwin, University of Warwick (UK)


10:00 - 10:30 CET
Atomic Force Microscopy (AFM) and Profilometry

Alessandro Podestà, Università degli Studi di Milano

11:00 - 12:30 CET LIVE SESSION

CHAIRPERSONS: Marzia Fantauzzi and Massimo Innocenti


11:00 - 11:30 CET
STM (Scanning Tunneling Microscopy) and applications

Stefano Agnoli, Università degli Studi di Padova


11:30 - 12:00 CET
Fluorescence spectroscopy

Massimo Bonini, Università degli Studi di Firenze


12:00 - 12:30 CET
SEM (Scanning Electron Microscopy)

Maria Josè Irene Lo Faro, Università di Catania

14:00 - 16:00 CET LIVE SESSION

CHAIRPERSONS: Massimo Innocenti and Luca Magagnin


14:00 - 14:30 CET
Surface Quality Assurance in Metal Finishing

Luca Magagnin, Politecnico di Milano


14:30 - 15:00 CET
(EIS) Electrochemical Impedance Spectroscopy for industrial surface analysis

Alberto Vertova, Università degli Studi di Milano


15:00 - 15:30 CET
Surface Analysis in Electroplating Industries

Walter Giurlani, Università degli Studi di Firenze


15:30 - 16:00 CET
Real time monitoring in food and electroplating industries

Martina Vizza, Università degli Studi di Firenze

09:00 - 10:30 CET LIVE SESSION

CHAIRPERSONS: Roberto Felici and Antonino Martorana


09:00 - 09:30 CET
XPS (X-ray Photoelectron Spectroscopy) fundamentals

Marzia Fantauzzi, Università degli Studi di Cagliari


09:30 - 10:00 CET
Progresses in XPS and AES for nanoanalysis / Calibration, metrology and quality of spectroscopic data

Antonella Rossi, Università degli Studi di Cagliari


10:00 - 10:30 CET
Interactions of X-rays with Matter

Roberto Felici, CNR-SPIN Roma

11:00 - 12:30 CET LIVE SESSION

CHAIRPERSONS: Giuseppe Spoto and Emilia Bramanti


11:00 - 11:30 CET
Introduction to synchrotron radiation and how to access to facilities

Antonino Martorana, Università di Palermo


11:30 - 12:00 CET
Introduction to XAS (X-ray absorption spectroscopy) techniques

Maurizio Benfatto, INFN Frascati


12:00 - 12:30 CET
XAS applied to low Z nanomaterials

Maddalena Pedio, Sincrotrone ELETTRA, Basovizza

14:00 - 16:00 CET LIVE SESSION

CHAIRPERSONS: Laura Borgese and Francesco di Benedetto


14:00 - 14:30 CET
Intro to XRF (X-ray fluorescence)

Francesco Di Benedetto, Università degli Studi di Ferrara


14:30 - 16:00 CET
CA18130 ENFORCE TXRF
European Network for Chemical Elemental Analysis by Total Reflection X-Ray Fluorescence

Diane Eichert, Elettra Sincrotrone Trieste, Basovizza, Trieste, ITALY

Yves Kayser, Physikalisch-Technische Bundesanstalt, Berlin, GERMANY

09:00 - 10:30 CET LIVE SESSION

CHAIRPERSONS: Luca Gregoratti and Roberto Felici


09:00 - 09:30 CET
X-ray absorption spectroscopies, instrumentation and examples

Giuliana Aquilanti, Sincrotrone ELETTRA, Basovizza


09:30 - 10:00 CET
Circular Dichroism in the UV and Xray range

Stefano Turchini, CNR-ISM Roma


10:00 - 10:30 CET
Photoemission spectroscopies/microscopies + NAPXPS

Luca Gregoratti, ELETTRA Trieste

11:00 - 12:30 CET LIVE SESSION

CHAIRPERSONS: Laura Borgese and Alberto Vertova


11:00 - 12:00 CET
Use of x-ray based techniques in cultural heritage studies

Marine Cotte, ESRF Grenoble (FR)


12:00 - 12:30 CET
Spectroscopies for cultural heritage and environment analysis

Paola Fermo, Università degli Studi di Milano

14:00 - 16:00 CET LIVE SESSION

CHAIRPERSONS: Paolo Ghigna and Alberto Vertova


14:00 - 14:30 CET
Introduction to X-ray reflectometry and GISAXS

Alessandro Coati, SOLEIL Synchrotron (FR)


14:30 - 15:00 CET
Introduction to SXRD

Francesco Carlà, Diamond Light Source Ltd (UK)


15:00 - 15:30 CET
Quantitative Structural Analysis of Adsorbates, Monolayers and Bilayers by Normal Incidence X-Ray Standing Waves

Francesco Allegretti, TU Munich (DE)


15:30 - 16:00 CET
Introduction to neutron scattering

Emiliano Fratini, Università degli Studi di Firenze

09:00 - 10:30 CET LIVE SESSION

CHAIRPERSONS: Alberto Vertova and Paolo Ghigna


09:00 - 09:30 CET
Neutron reflectometry and GISANS

Giovanna Fragneto, The Institut Laue-Langevin, Grenoble (FR)


09:30 - 10:30 CET
Synchrotrons and FELs in Europe and how to access them / 4th generation sources

Manuel Izquierdo, European XFEL (FR)

11:00 - 12:40 CET LIVE SESSION

CHAIRPERSONS: Alessandro Minguzzi and Nicola Cioffi


11:00 - 11:30 CET
Tackling difficult surface structure problems with the help of machine learning

Lindsay Merte, University of Malmoe (SE)


11:30 - 12:00 CET
Electrode surface structure with high-energy SXRD

Gary Harlow, University of Malmoe (SE)


12:00 - 12:30 CET
Fixed energy XAS techniques

Paolo Ghigna, Università degli Studi di Pavia


12:30 - 12:40 CET
Closing Ceremony

13:10 - 18:00 CET

Final Examination